Farming + Food Printed Books

Farming + Food Printed Books

Was $31.50 SAVE 5%
$30.00
{{option.name}}: {{selected_options[option.position]}}
{{value_obj.value}}

In this unit, students will be learning about the journey of their food: from commercial farms to processing plants and how it arrives on the grocery store shelves we buy it from. Each lesson has a hot-button topic to address some of the deep controversy and different ideas and opinions about food, and we leave lots of open-ended discussion for you to decide as a family what you think.Your unit project for this unit includes learning how to create a shopping list, recognizing the different prices of food and what can affect that price, observing the difference between organic vs. non-organic food, imported vs. local food, fair trade, and more. Students will create a food log, track where the food in their pantry comes from, and finish off the unit by writing, "The Story of my Food." With hands-on experiments, a blog post full of resources and videos, engaging lessons, and rich discussions everyone is sure to enjoy their studies! What to buy? You will need to purchase a physical workboo

Show More Show Less

Price History

$30 $31.50 (+$1.50)
$31.50 $30 (-$1.50)